HOME > Achievements > 2021

2021

Group (Student):
NAME OF COMPETITIONACHIEVEMENTSWINNERCLASS
National Cyber Wellness
Advocacy Challenge (NCAC) 
Gold Award Jacob Victor Barrientos Sygengco
Murugan Rithviksurya (Group Leader)
Tay Wei Jun
Senthil Kumar Manusshri 
4 Faith
4 Hope
4 Joy
4 Courage 
 National Text Recital Competition
for Lower Primary (Chinese Language)
 Copper Award Xu Luoen
Lu Haolin
 CL 3.1 
 National Text Recital Competition
for Lower Primary (Chinese Language) 
Copper Award Lim Kai Zhe Jarius
Rafael Yang Jian Hao
CL 2.5
  National Text Recital Competition
for Upper Primary (Chinese Language) 
Silver Award Chen Zi Ning
Li Mei Yao 
CL 5.1
  National Text Recital Competition
for Upper Primary (Chinese Language) 
Silver Award  Cai Zi Lin
Yi Yuhan
CL 5.1

Individual (Student):

NAME OF COMPETITIONACHIEVEMENTSWINNERCLASS
IDE (Innovation, Design & Engineering)
 Series - Primary 
 Champion Phua YiXi Cedric6 Faith 
IDE (Innovation, Design & Engineering)
 Series - Primary 
Design Award   Phua YiXi Cedric 6 Faith 
Elementz 2021 (Category Primary 5 - 6) BronzeKaelyn Valerie Farmendy
Abhishek Tripathy
Samyuktha Balasubramanian
Mukundh Narendiran
Owen Wong Luk Yeen 
5 Hope
SG75 Competition orgranised by Tanjong Pagar - Tiong Bahru GRC (Static 2 Category) 2nd Prize Evelyn Chai Yi Xuan  3 Faith
SG75 Competition orgranised by Tanjong Pagar - Tiong Bahru GRC (Static 2 Category)  3rd Prize  Jasmine Zhang Mingbo  3 Hope
 Singapore International
Mathematics Olympiad Contest (SIMOC)
Bronze Award  Sean Park1 Courage 
 National Text Recital Competition
for Lower Primary (Chinese Language)
 Silver Award Jasmine Zhang Mingbo CL 3.1 
 National Text Recital Competition
for Lower Primary (Chinese Language) 
 Silver Award Ye Bo YuCL 2.5
 National Text Recital Competition
for Upper Primary (Chinese Language) 
 Copper AwardZhou Yu Han CL 4.1 
 National Text Recital Competition
for Upper Primary (Chinese Language) 
 Copper AwardKhoo Jia Jun CL 5.1 
 Singapore & Asian School Math Olympiad (SASMO)Silver Award  Peng Junhao Shawn 4 Hope 
 Singapore & Asian School Math Olympiad (SASMO)Silver Award   Pranav Nandakumar 4 Faith 
 Singapore & Asian School Math Olympiad (SASMO)Bronze Award Aiden Lee Jun Heng 4 Faith 
 Singapore & Asian School Math Olympiad (SASMO) Bronze Award  Jamo Armin Lii Santiago 4 Faith 
 Singapore & Asian School Math Olympiad (SASMO) Bronze Award  Liu Yehui 4 Faith 
 Singapore & Asian School Math Olympiad (SASMO) Bronze Award Tan Yi Kang, Tomy  4 Hope 
 Singapore & Asian School Math Olympiad (SASMO)Bronze AwardTan Yun Zhi, Javon4 Faith
Singapore & Asian School Math Olympiad (SASMO)Bronze AwardToh Liu Mian  4 Faith 
 Singapore & Asian School Math Olympiad
Grade 01(SASMO)
Bronze Award Sean Park 1 Courage 
 Singapore & Asian School Math Olympiad (SASMO) Honorable Mention Carino Giane Reign San Luis4 Faith 
Singapore & Asian School Math Olympiad (SASMO)Honorable Mention  Jeremmie William Siswanto4 Hope
 Singapore & Asian School Math Olympiad (SASMO) Honorable Mention Murugan Rithviksurya 4 Hope 
Singapore & Asian School Math Olympiad (SASMO)Honorable Mention  Sangepu Rishith Sai4 Faith 
Singapore Mathematic Olympiad Competition
Gold Fan Wendi 6 Hope 
Singapore Mathematic Olympiad CompetitionSilver Cedric Phua Yixi
6 Faith
Singapore Mathematic Olympiad Competition
Silver  Raihan Banisha  5 Hope 
Singapore Mathematic Olympiad Competition Bronze Gao Rulin 6 Faith 
Singapore Mathematic Olympiad CompetitionBronzeJayden Yeo Ting Kai 6 Faith 
Singapore Mathematic Olympiad CompetitionBronzeLiu Yiyang 6 Faith 
 Singapore Mathematic Olympiad CompetitionBronze Xu Taruo6 Hope 
National Story Telling and Singing Competition
Paya Pebar - Aljunied Indian Activity Executive Committee (IAEC)
 3rd Prize
Story Telling
Senthil Kumar Manusshri Tamil Language 4.1
National Story Telling and Singing Competition
Paya Pebar - Aljunied Indian Activity Executive Committee (IAEC)
  3rd Prize
Singing
 Anumitha Lakshmi Tamil Language 1.1
 Singapore Primary Science Olympiad (SPSO) MeritMishella Zaara Nishanth5 Faith
 Raffles Science Olympiad
(RSO)
ParticipationMishella Zaara Nishanth5 Faith
 Vanda ScienceBronzeMishella Zaara Nishanth5 Faith

School
NAME OF COMPETITIONACHIEVEMENTSWINNER
 Community in Bloom Programme Platinum Award
Outstanding Environmentally Friendly, Biodiversity Community Garden
Mdm Mariati Yusoff
Mdm Lai Man Lee 
School Green Award Vanda Miss Joaquim Award EEC Department
People's Association Youth Movement (PAYM)
Loves Red @ Keep Your Red Alive!
Video Performance Contest
1st PlaceMy City My Sayang
(Video)
 People's Association Youth Movement (PAYM)
Loves Red @ Keep Your Red Alive!
Video Performance Contest
3rd Place One By One
(Video)

Individual (Staff):

ORGANIZATIONACHIEVEMENTRECIPIENTTEACHING
SUBJECT / SPECIALISATION
 President's Award For Teachers (PAT)Finalist Mdm Jayasutha d/o Vijaya Kumaran Subject Head TL & ML 
National Day Commendation Medal Commendation Medal Mr Kalai Selven s/o Sadanadom Level Head English 
Associate of AST Award Facilitator of Networked Learning CommunitiesMr Seah Chin Liang Matthew Mathematics and Science
(HAL)
Associate of AST AwardFacilitator of Workshops Mdm Hadzar Binte MisiriEnglish Language
Associate of AST AwardInnovatorMdm Nurul'Ain AzilahArt
Ministry of EducationService Excellence Award (Gold) Mdm Jayasutha d/o Vijaya Kumaran  Subject Head TL & ML
 Ministry of Education  Service Excellence Award (Gold)   Mr Mohammed Azhar Bin Mohd Shariff ICT Associate
Ministry of Education Service Excellence Award (Silver)  Mr Chow Wei KeongOperations Manager 
Ministry of Education Service Excellence Award (Silver)Miss Kok Lu Yi Teacher 
Ministry of Education Service Excellence Award (Silver) Mdm Leong Laimun Teacher 
Ministry of Education Service Excellence Award (Silver) Mdm Lim Swee KuanTeacher 
Ministry of Education Service Excellence Award (Silver)Mr Mohammad Fairus Bin Masjueh  AED T & L
Ministry of Education Service Excellence Award (Silver)Mdm Ng Gek Shan  Teacher 
Ministry of Education Service Excellence Award (Silver) Mdm Nurulhuda Binte Mohamed Salleh Teacher 
 Ministry of Education  Service Excellence Award (Silver)Mdm Ow Pei Fern Yvonne  Teacher 
 Ministry of Education  Service Excellence Award (Silver) Mdm Tan Meng Hui Teacher 
 Ministry of Education  Service Excellence Award (Silver) Mr Welly Hardono Teacher 
 Ministry of Education  Service Excellence Award (Silver)Mr Wong Ming Long Aloysius  Teacher 
 Ministry of Education  Service Excellence Award (Silver)Miss Wu Meiqi  Teacher 
 Ministry of Education  Service Excellence Award (Silver) Mdm Yong Fong Ling Teacher