HOME > Achievements > 2022

2022

Individual (Staff):
NAME OF COMPETITION / EVENTACHIEVEMENTSWINNERCLASS
National Day AwardsCommendation
Medal
Mrs Andrea Ki-
National Day AwardsLong Service
Medal
Mr Lawrence Chan-
National Day AwardsLong Service
Medal
Mdm Noor Lizah Binte Matson-

Group (Student):
NAME OF COMPETITION / EVENTACHIEVEMENTSWINNERCLASS
North Zone
Basketball Championship (SPSSC)
Advanced to Tier 1 Basketball Junior Girls Team -
National School Games (NSG)
Hockey Junior Division Girls 
4thHockey Junior Girls Team-
National School Games (NSG)
Track & Field
(4 X 50m Relay)
10thLucas Wandee Tan
S D Sai Aarodh
M D Kishore
Muhammad Qushairy Bin Hamsan
Aiden Jeremiah S Morris 
5 Joy
5 Joy
5 Patience
5 Patience
5 Patience
 20th Elementz
Science Project Competition
SilverKhoo Xin Yi
Tia You Yi
Ling Cheng Zhi Aiden
Sankalp Pandey 
4 Hope
4 Hope
4 Hope
4 Hope
20th Elementz
Science Project Competition 
Bronze Germaine Yazmine Baradas Olanda
Jasmine Zhang Mingbo
Eithan Koh Rui Jie
Xin Liangchen
4 Hope
4 Hope
4 Hope
4 Hope
 Malay Language Competition
(Penterjemah Pintar)
Finalist Nur Fadheelah M Nizar
Nuralyana Azree 
5 Faith
5 Faith
North 1 Cluster Challenge
Spin A Tale 
Champion See Wei Xin
Leyna Xu 
3 Faith
4 Faith
 National Chinese Reading Competition
(Lower Primary)
 SilverChen Ruizhi Ridge
Keona Gay Yi Xuan
Wu Yi Yun Iris 
CL 1.5
CL 1.5
CL 1.5
National Chinese Reading Competition
(Lower Primary) 
Bronze Kang Liang Ying Rachel
Lim Zhi Ting Keira 
CL 1.4
CL 1.4
National Chinese Reading Competition
(Upper Primary) 
Bronze Stacey Ong Kai Xin
Nicole Lee Ke Wei
CL 4.1
CL 4.1
National Chinese Reading Competition
(Upper Primary) 
Bronze Yi Yuhan
Cai Zi Lin  
CL 6.1
CL 6.2
National School Games (NSG)
Hockey Senior Division Girls
1st Hockey Senior Girls Team
National School Games (NSG)
Softball Senior Division Boys 
2nd Softball Senior Boys Team
N1 Cluster -
Tamil Language Competition (Jingles) 
 1st Pranav Nandakumar
Advaith Praveen
Nehaa Murugan  
 5 Hope
5 Hope
5 Kindness
N1 Cluster -
Tamil Language Competition (Poem)
3rdSuresh Priyan
Prakash Dhanvin
Mukundh Narendiran
Bavanee Sangar Nithishayini 
6 Faith
6 Faith
6 Hope
6 Courage 
 N1 Cluster -
Tamil Language Competition (Song)
2nd Sriramanan Sathishkumar
Samyuktha Balasubramanian
6 Hope
 6 Hope 
Creative Toy Making
(Brownies CCA)
1stVo Tuong Van
Tan Ting Yie
Janice Kwok Si Ting
D'Souza Shynael Mary 
4 Hope
4 Patience
5 Patience
6 Hope 
3D Tronics
(Micro-Controller Challenge) 
Minimalist Award Sangepu Rishith Sai
Ang Kai Le
Natarajan S/O Senthilnathan 
5 Faith
5 Faith
5 Faith
 3D Tronics 
(Micro-Controller Challenge)
Design Award Nalla Bhuvan
Sukrithi Sreejith
Samyuktha Balasubramanian
Abhishek Tripathy 
6 Kindness
6 Hope
6 Hope
6 Hope

Individual (Student):

NAME OF COMPETITION / EVENTACHIEVEMENTSWINNERCLASS
Singapore Primary Science Olympiad
(SPSO)
Gold Murugan Rithviksurya5 Faith
Singapore Primary Science Olympiad
(SPSO)
Silver Pranav Nandakumar5 Hope
Singapore Primary Science Olympiad
(SPSO)
Bronze Carino Giane Reign San Luis5 Faith
 Singapore Primary Science Olympiad
(SPSO)
Bronze Guo Yuxuan Erica5 Faith
 Singapore Primary Science Olympiad
(SPSO)
 Merit Sangepu Rishith Sai5 Faith
 Singapore Primary Science Olympiad
(SPSO)
Participation Chan Jing Xuan Geralyn5 Hope
 Singapore Primary Science Olympiad
(SPSO)
Participation Chong Xin Kai Wesley5 Hope
 Singapore Primary Science Olympiad
(SPSO)
Participation Chu Rhys Poh Jian5 Faith
 Singapore Primary Science Olympiad
(SPSO)
Participation Oon Zi Xuan5 Hope
 Singapore Primary Science Olympiad
(SPSO)
ParticipationPeng Junhao Shawn 5 Hope
National School Games (NSG)
Track & Field (Javelin Throw)
2nd  Ngan Wei Kiat, Jeff5 Joy
National School Games (NSG)
Track & Field (Javelin Throw)
8th  M D Kishore5 Patience
National School Games (NSG)
Track & Field (60m Sprint)
10thLucas Wandee Tan5 Joy
National School Games (NSG)
Track & Field (Long Jump)
10thLucas Wandee Tan5 Joy
Girl Guides Singapore Brownies AwardChief Commissioner Award Badge (CCAB)D'Souza Shynael Mary 6 Hope
Girl Guides Singapore Brownies AwardChief Commissioner Award Badge (CCAB) Rya Kaushik 6 Kindness
 North 1 Cluster Challenge
Spin A Tale (Category 1, P1 - P3)
 1stSee Wei Xin 3 Faith
 North 1 Cluster Challenge
Spin A Tale (Category 2, P4 - P6)
3rdLeyna Xu 4 Faith
Singapore Mathematical
Olympiad
Bronze Low Yun Cong Daegan6 Faith
Singapore Mathematical
Olympiad
Bronze Raihan Banisha6 Hope
National Chinese Reading Competition
(Lower Primary)
Silver Lluvy Tan En QiCL 1.5
National Chinese Reading Competition 
(Lower primary)
SilverSee Wei Xin CL 3.1
National Chinese Reading Competition
(Upper Primary)
Silver Jasmine Zhang Ming BoCL4.1
National Chinese Reading Competition
(Upper Primary)
BronzeGrace Ng En Min CL 4.1
 3Rs Poster
(Brownies CCA)
3rd Mecca Al Aqeela Prastyo Putri 4 Hope
Singapore & Asian Schools Math Olympiad (SASMO) Gold Zhang Yuze 4 Hope
Singapore & Asian Schools Math Olympiad (SASMO) Gold Tuo Zhan 4 Hope
 Singapore & Asian Schools Math Olympiad (SASMO)GoldWang Yuezhang 4 Hope
 Singapore & Asian Schools Math Olympiad (SASMO) Gold Rizwan Banisha4 Hope
 Singapore & Asian Schools Math Olympiad (SASMO)  Gold Zhang Yuze 4 Hope
 Singapore & Asian Schools Math Olympiad (SASMO)   Gold Tuo Zhan 4 Hope
  Singapore & Asian Schools Math Olympiad (SASMO)  SilverLeyna Xu 4 Faith
Singapore & Asian Schools Math Olympiad (SASMO) SilverYang Yuming  2 Kindness
Singapore & Asian Schools Math Olympiad (SASMO)  BronzeZiva Esther Eliana 4 Faith
Singapore & Asian Schools Math Olympiad (SASMO)  BronzeAndrew Ang Kai Bin 4 Hope
Singapore & Asian Schools Math Olympiad (SASMO)  BronzeXin Liangchen 4 Hope
Singapore & Asian Schools Math Olympiad (SASMO)  BronzeShawn Lee Bing Han 4 Courage
Singapore & Asian Schools Math Olympiad (SASMO)  BronzeSankalp Pandey 4 Hope
Singapore & Asian Schools Math Olympiad (SASMO)  BronzeTia You Yi 4 Hope
Singapore & Asian Schools Math Olympiad (SASMO) BronzeSean Park 2 Courage 
Singapore & Asian Schools Math Olympiad (SASMO) Bronze  Raihan Banisha 6 Hope
Singapore & Asian Schools Math Olympiad (SASMO)  Honorable MentionJaylene Yeo Ting Ning 4 Faith
Singapore & Asian Schools Math Olympiad (SASMO)  Honorable MentionDe Veas Rui Mikel Garces4 Faith
Singapore & Asian Schools Math Olympiad (SASMO)  Honorable MentionEvelyn Chai Yi Xuan4 Faith
Singapore & Asian Schools Math Olympiad (SASMO)  Honorable Mention Mishella Zaara Nishanth6 Faith
 National Schools Individual (NSI) Chess Tournament Under 8 Category 1st in East Zone
10th Overall in  Singapore
Qualified for National Junior
Developmental Squad 
Vedanth Praveen2 Graciousness
National Schools Individual (NSI) Chess Tournament Under 10 Category 3rd Sudhakar Anjana4 Graciousness
National Schools Individual (NSI) Chess Tournament Under 12 Category Qualified for National Junior
Developmental Squad 
Advaith Praveen5 Hope 
 Aljunied CC Tamil Language Competition (Story Telling)5th Nandini Sathiamurthy 3 Patience
 Aljunied CC Tamil Language Competition (Oratorical) 2nd Ritun Nagarajan 6 Faith
 N1 Cluster -
Tamil Language Competition (Character Portrayal)
2nd Rithva Nagarajan1 Confidence
N1 Cluster -
Tamil Language Competition (Story Telling) 
5thPalpandian Hariduvaraga 2 Joy
N1 Cluster -
Tamil Language Competition (Quiz) 
3rd  Haleefa3 Courage
 N1 Cluster -
Tamil Language Competition (Oratorical)
1stSantosh Babu Janav Jeyanth 4 Faith
 N1 Cluster -
Tamil Language Competition (Oratorical) 
2nd K Shiva Dhurga 4 Faith
 N1 Cluster -
Tamil Language Competition (Advertisement) 
2nd Senthil Kumar Manusshri 5 Kindness
N1 Cluster -
Tamil Language Competition (Advertisement)  
3rd Sudhagar Anshitha 5 Hope
Singapore Math
Kangaroo Contest
Silver AwardGuo Shengkai Evan
3 Faith
Singapore Math
Kangaroo Contest 
Silver Award Lim Ethan 3 Hope
Singapore Math
Kangaroo Contest 
Bronze AwardChen Ziyi
3 Hope
Singapore Math
Kangaroo Contest 
Bronze AwardJayden Goh Jun Yu 3 Faith
Singapore Math
Kangaroo Contest 
Bronze AwardLaw Bei Yan 3 Hope
Singapore Math
Kangaroo Contest 
Bronze AwardYoumie Kong Qien Yie 3 Faith
Singapore Math
Kangaroo Contest
Honorable Mention See Wei Xin
3 Faith
Singapore Math
Kangaroo Contest 
Honorable Mention Toribio Mary Analeigh Cortez 3 Faith
Singapore Math
Kangaroo Contest 
Honorable Mention Elliot Lucas Frienly 3 Hope
Singapore Math
Kangaroo Contest 
Honorable Mention Ng Soon Sim 3 Hope
3D Tronics 
(Micro-Controller Challenge)
 Presentation AwardDayananda Sekor Jyothir Adithya 6 Faith
Rakan Bahasa 2022Malay Language Ambassador Nuralyana Azree5 Faith
Rakan Bahasa 2022Malay Language Ambassador  Nur Fadheelah M Nizar5 Faith