HOME > Achievements > Achievements 2017

Achievements 2017

Staff:

RECIPIENT'S NAMEACHIEVEMENTS
Mrs Ferlynn Han
 PS21 STAR MANAGER AWARD by Public Division Service

Department:

DEPARTMENTNAME OF COMPETITIONACHIEVEMENTSWINNERSCLASS
EEC SEC-StarHub School Green Awards (SGA)  Lotus Award  
English
Department
National English Writing Competition (NEW-C)
Merit AwardsALYX GOH WEI XUAN
4 Faith

CCA:

NAME  OF CCANAME OF COMPETITIONACHIEVEMENTSWINNERSCLASS
  Science ClubSustainable Singapore School Art Competition   2nd Runner Up
(Lower primary)

Merit Winner
(Upper primary)
ANANYAA ARIVALAGAN


FION TAN YU WEI 
 2 Charity


3 Faith 
Modern Dance Super 24 Dance Competition  4th
BrowniesNorth Division Day Telematch
2nd
SYA'IRAH JASMIN
MARIA RIANA GABRIEL
TAN YING EN, KRISTEN
ERIKA DANIELLE
6 Courage
6 Joy
6 Resilience
5 Faith 
Scouts
Frank Cooper Sands' Award 2017
Gold WHOLE UNIT -
 Scouts  Frank Cooper Sands' Award 2017Pennant Honours Award   WHOLE UNIT  -
 Hockey  National School Games 
Hockey Championship  
Champion   SENIOR GIRLS  
HockeyNational School Games 
Hockey Championship  
2nd Runner-Up  SENIOR BOYS 
 Hockey North Zone Inter-Primary
Hockey Championship 
Champion  SENIOR GIRLS 
 Hockey  North Zone Inter-Primary Hockey Championship1st Runner-Up JUNIOR BOYS
 Hockey  North Zone Inter-Primary Hockey Championship2nd Runner-Up SENIOR BOYS -

Track and Field

National Track & Field
Competition
(C Division - Shot Put)
5th

RYOTARO HASHIMOTO

5 Resilience
 Track and Field National Track & Field
Competition
(B Division - 300 M) 
4th ELY ARINI 6 Joy
Track and FieldNational Track & Field
Competition
(B Division - 600 M)  
Finalist ELY ARINI 6 Joy
 Track and Field  National Track & Field
Competition
(B Division - Long Jump) 
9thTRINITY WONG 6 Faith 
Track and Field National Track & Field
Competition 
(C Division - 200 M)  
4thHYDER ANARQI 5 Kindness 
 Track and Field   National Track & Field
Competition 
(C Division - 4 x 100 M Relay) 
5thHYDER ANARQI
LEE YI CEN
MOHD AYMAN KHAN
RAFAEL IMAN 
5 Kindness
5 Faith
5 Joy
5 Joy 
Track and Field
Akira Cross Country Championship 2017
(U9 - 500m dash)
 2ndLIAO JIA SYUAN 3 Faith
Track and Field
Akira Cross Country Championship 2017
(U10 - 500m Boys)
5thSIM JUN YEN 4 Kindness
Track and Field
Akira Cross Country Championship 2017
(U12 - 1KM Girls)
3rd
7th
9th
ELY ARINI 
TRINITY WONG 
NUR SABRINA
 6 Joy
6 Faith
6 Courage
 Track and Field Akira Cross Country Championship 2017
(U12 - 1KM Boys) 
10th FOONG RAEYAN  6 Faith 
 Track and FieldSingapore Sports School Invitational 2017 
(8x50m Relay B Division) 
3rd  JAVIEN LIEW 
LEE FENG KAI 
MOHD HYDER ANARQI 
DANISH ALFIAN 
RAFAEL IMAN 
MOHD AYMAN KHAN 
LEE YI CEN 
TOH YU YANG
5 Faith 
5 Resilience 
5 Kindness 
5 Courage 
5 Joy 
5 Joy 
5 Faith 
5 Faith 
English Comes Alive 
Spin A Tale 
N1 Cluster Challenge 
Gold AwardSIYONA KHANDELWAI 3 Kindness
 English Comes Alive Spin A Tale 
N1 Cluster Challenge 
PaticipationKinjal Johri
Hasini Vajja 
 5 Resilience
4 Hope
 English Comes Alive  Babble and Speak Gold award  MADIRI SANJANA RACHEL 4 Resilience 
 English Comes Alive Babble and Speak Merit Award GOYAL AISHWARYA 6 Resilience 
English Comes Alive Moo O Awards Merit AwardDEL MUNDO ELIANAH DANIELLE GARCIA
YUSRA AHMED
JOEL JUNUS 
3 Faith

3 Faith
3 Faith 
 English Comes AliveNational Story Challenge  Preliminary RoundGOYAL AISHWARYA
GAURI JAIN
ADITI NIGHOJKAR
MONISHA GOVENDER
CONSTANTE JOSCHELLAH MAGBITANG
SUMITRA SUNIL GARSE
ZAKEERAH PERVEEN BINTE JAMALUDDIN
FEI WEIJIE, GAVIN
GURU SAKETH VETCHA
MADIRI SANJANA RACHEL 
 6 Resilience
6 Resilience
6 Faith
6 Joy
5 Resilience

5 Resilience
5 Joy

5 Joy
4 Faith
4 Faith
 Chess Club69th National Schools Individual Chess Championships 2017
(Senior Boys Division -North Zone)  
 Merit Award HEE WEI JIE  5 Resilience
-