HOME > Achievements > Achievements 2013

Achievements 2013

School:
  • People Developer Standard (PDS)
  • Green Audit Award - Lotus Award (Science Department)
  • Greenwave Environment Care Competition - 2nd Place (Science Department)
Staff:
  • Mrs Miranda for winning the “Have You Got a Story to Tell?” 2012 Story Writing Contest
  • Mdm Hadzar for winning the LEAP "Listening Education for Advancement and Progress" Award
  • Mr Devindra being awarded the Long Service Medal by the President of the Republic of Singapore
  • Mdm Lian Huan for winning the Second Prize of the National Story Writing Competition organized by SCCL (Primary School Category)
  • Mdm Yang Caihui for winning the Merit Award in the National Story Writing Competition organized by SCCL (Pre-School Category)
Pupils:
NAME OF CCA NAME OF COMPETITION ACHIEVEMENTS WINNERS CLASS
Hockey  NorthZone Senior Tournament 4th  - -
Hockey  NorthZone Junior Tournament  2nd - -
Chess Club  65th National Schools Individual  Chess Championships 2013 (U11  Category) Won 5 out of 7 Hee Wei Yang 5 Resilience
Chess Club  65th National Schools Individual  Chess Championships 2013 (U12  Category) 25th placing - Won 4 out of 7 Hee Wei Yang 5 Resilience
Chess Club  65th National Schools Individual  Chess Championships 2013 (U7  Category) 17th placing - Merit Hee Wei Jie 1 Courage
Track and Field  100m A Division Girls 1st  Nur Athirah  6 Patience
Track and Field  80 m Hurdles A Division Girls 3rd Jalynn Peh  6 Patience 
Track and Field  80 m Hurdles A Division Girls  4th  Nur Sabrina 6 Patience 
Track and Field  200m A Division Girls 2nd Nur Athirah 6 Patience
Track and Field  4 x 100m Relay A Division Girls 1st  Nur Athirah, Nurzairyn, Nur Shafirah, Khairunnisa 6 Patience
Track and Field  4 x 300 m Relay B Division Boys 3rd Reinald Goh , Aloysius Ng, Meldrick Salvo, Joshua Chew  6 Kindness, 6 Courage, 5 Hope, 6 Faith 
Scouts  Frank Cooper Sands Award 2013 Gold Award   -  -
 Science Club  12th Elementz Science Investigative CompetitionGold Award  Joey Chan Kai Ting, Roanna Koh Yue Ting, Julien Chan Jia En, Tan Jia Le Dexter6 Resilience, 6 Hope, 6 Joy, 6 Joy 
Science
Club
 F1 in Schools Race  Silver Jewel Lim, Glenda Zhuo, Mabel Teo 5 Resilience 
Science Club   Singapore Amazing  Flying Machine Competition  (SAFMC)   Gold  Hoo Fang Zhou, Daniel Loh, Edric Chia Chee Kang  4 Hope
"English Comes Alive" Club  Story Challenge Semi Finals Siew Shi En, Reiko Tang Hui Yee Lucius Tan Kiang, Lee Yi Xuan 4 Courage, 6 Faith, 5 Resilience, 5 Resilience
"English Comes Alive" Club  National Spelling Championship  2013 (North Zone) Finals Nicholas Ng Kai Xiang 6 Resilience
"English Comes Alive" Club  "I Can Read", Page to Stage  Competition 2013 Finals Aishwarya  Goyal 2 Faith
"English Comes Alive" Club  Babble and Speak 2013 Finals Lim Jia Yi 4 Faith
P5 Prefects  YEA Innovation Awards Gold Award P5 Prefects -
Hockey Senior Boys  Nationals Tournament Quarter Finalist - -
ICT Club  Asia Pacific Youth Robotics  Competition 2013 Winter Game

1 Gold , 1 Silver and 1 Bronze

Best Sportsmanship Award

- -
Handbells Ensemble  Largest Handbell Ensemble Singapore Book of Records - -