HOME > Achievements > Achievements 2012

Achievements 2012

School:
  • Sharing Session at MOE EXCEL FEST 2012 on Project ExcITE by EL Department
  • Sharing at iCTLT 2012 (International Conference on Teaching and Learning with Technology)-collaboration project by English, Science and ICT Department
  • GOLD CHERISH Award
  • Gold Award (1st) under the Primary Category of the 3R Awards 2012
  • Sustained 3R Achievement Award for obtaining the Gold award for 3 consecutive years (2010, 2011, 2012)
  • Second Prize Award in the Primary School Category under the Sembawang Shipyard's Green Wave Environment Care Project 2012

Staff:
  • Mdm Foo Tseh Chyn Champion of Step With It®, Singapore! 2011 award  (Award from Coca-Cola Singapore)
  • Mdm Yang Caihui - Guest Speaker of Mother Tongue Languages Symposium on Enhancing Teaching & Learning of Mother Tongue through Newspapers.
  • Miss Kwan See Ling - Sharing at Singapore Centre for Chinese Language (SCCL) on 'Use of video in guiding pupils on how to make mini picture books'.
  • Mr Lawrence Chan (HOD ICT), Mr Aaron Wong Chin Wei and Miss Angie Dai Huiling - Presentation of Paper at 2012 International Conference on Teaching and Learning with Technology.
  • Mdm Lim Chwee Lian (HOD EL) and Mrs Aini Rayyan Bulner (LH EL) - Presenetation of Keynote Speech on 'Whole-School Approach to Reading' at South Zone 7 Cluster English Language Sharing Day.
  • Mrs Aini Rayyan Bulner (LH EL), Mdm Khadijah d/o Mohd Dawood Adam and Mdm Jaswant Kaur d/o Gurdit Singh (ST) - Presentation on Exciting Integrated Thematic Experience (ExcITE) at MOE ExCEL Fest 2012

Pupils:

NAME OF
CCA
NAME OF COMPETITION ACHIEVEMENTS WINNERS CLASS
English Department  National Story Challenge 2012 Champion Bryan Chia Chee Yong 6 Resilience
   National Story Challenge 2012  (Team Category) Runner-Up Lee Yi Xuan, Lucius Tan Kiang, Lim Jia Yi 4 Faith, 4 Faith, 3 Faith
   National Story Challenge 2012  (Team Category) Top 6 Lee Xuan Jin 6 Resilience
Chinese Department  18th National On-The-Spot  Chinese Essay Writing  Competition (Category F) 3rd Prize Niwa Allie CL 4.1
   18th National On-The-Spot  Chinese Essay Writing  Competition (Category A) Merit Award Tan Yi Lin CL 6.1
Chess Club  64th National Schools Individual  Chess Championships 2012  (U10 Category) 15th Placing - Won 5 out of 7 Hee Wei Yang 4 Faith
Hockey  NorthZone Senior Tournament 3rd - -
Science Club  Singapore Amazing Flying  Machine Competition 2012  (Endurance) Gold  Team Faith (Chiang Ting Shian, Daphne Sim, Renee Lay) 6 Faith
   Singapore Amazing Flying  Machine Competition 2012  (Theory of Flight) Gold  Team Starbreakers (Hoo Fang Yu, Bryan Chia, Loh Yang Xian) 6 Resilience
Science Club (Omega)  11th Elementz Competition  (Solar Cooker) Bronze Zwe Htat Aung, Ng Hui Wen, Joey Chan Kai Ting, Jelin Ong 5 Resilience, 5 Resilience, 5 Resilience, 5 Joy
Eco-logic Club  SSYSF Stage! Drama  Competition 8th out of 30 and Best Prop Designs - -
   SSYSF Stage! Drama  Competition Best Performers of the Team Bryan Chia Lee Xuan Jin 6 Resilience
Modern Dance Girls  SYF 2012 International Dance  Category Bronze - -
Handbells/Handchimes Ensemble  SYF 2012  Handbells/Handchimes Category Bronze - -
Malay Dance (Girls)  SYF 2012 Malay Dance  Category Silver - -
Modern Dance (Boys)  DanceWorks (Boys) 6th out of 15 - -
Robotics Club (Team Fortress)  Asia Pacific Youth Robotics  Competition Winter Games 1st Runner-Up - -